Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Sauna, Jacuzzi 
Przemyśl, ul. Mickiewicza 30

Rezerwacja:
tel: 16 678 57 58 wew. 34

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 22:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: Nieczynne

Jacuzzi jest prawdziwym zbawieniem dla zdrowia. Nie tylko poprawia stan ducha, ale i ciała.

Jacuzzi to nazwisko włoskich imigrantów, którzy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku produkowali w USA pierwsze wanny do hydromasażu. Stały się one tak popularne, że wszelkie urządzenia tego typu zaczęto nazywać jacuzzi. Oczywiście ożywczą moc kąpieli znali już starożytni, ale relaks w bąbelkach, taki, jaki oferują ośrodki SPA, czy pływalnie, to już wynalazek przedsiębiorczych Włochów.

Przynosi też ulgę kobietom ciężarnym, cierpiącym na bóle pleców i nóg. Jeśli planujesz „prawdziwe” leczenie z wykorzystaniem wody, odpowiednie zabiegi powinien dobrać wykwalifikowany rehabilitant, np. w sanatorium. Znaczenie ma rodzaj użytej wody, temperatura, nasycenie dwutlenkiem węgla, sposób rozprowadzania wody, etc. Jeśli jednak jesteś zdrowa, ale przemęczona, osłabiona czy zestresowana, możesz złagodzić dolegliwości bólowe mięśni, usprawnić krążenie krwi i zrelaksować się we własnej, specjalnej wannie, czy na zwykłym basenie. To luksus, na który każdy może sobie pozwolić.

Sauna znana jest człowiekowi od tysięcy lat. Stosowali ją między innymi starożytni Grecy i Rzymianie oraz wiele kultur wschodu. Dziś kojarzy się ona najczęściej z krajami Skandynawskimi, gdzie z gorącej sauny wychodzi się prosto w śnieg.

Sauna jest niewielkim odizolowanym pomieszczeniem, w którym temperatura sięga 80-120 stopni Celcjusza, a powietrze w niej znajdujące się ma niską wilgotność. Wnętrze sauny wykonane jest z drewna abachi, charakteryzującego się dużą odpornością na wysoką temperaturę. Sercem sauny jest piec elektryczny, który wytwarza odpowiednią temperaturę. Do akumulacji ciepła używa się specjalnych kamieni, które nagrzewając się, dłużej utrzymują określone parametry wewnątrz pomieszczenia.

Sauna leczy:

Wielu lekarzy zaleca korzystanie z sauny w terapii nadciśnienia tętniczego. Udowodniono także, że wysoka temperatura i rozgrzewanie ciała są skutecznym sposobem wspomagania leczenia wielu innych schorzeń. Są wśród nich dolegliwości układu kostno – mięśniowego, sercowego czy oddechowego. 

Sauna polecana jest w przebiegu chorób takich jak:

  • Układ sercowo naczyniowy: nadciśnienie tętnicze, niedrożność tętnic obwodowych
  • Układ oddechowy: nieżyty górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, astma
  • Układ kostny: zapalenia stawów, kontuzje, urazy stawów, mięśni, kości
  • Układ rozrodczy: zaburzenia menstruacyjne
  • Układ nerwowy: wspomagająco w nerwicach

Przeciwwskazania:

Istnieje też kilka przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z sauny. Osoby ze zmianami miażdżycowymi, niewydolnością krążenia, nerek, wątroby, grzybicą, gruźlicą, schorzeniami o charakterze reumatoidalnym oraz chorobami oczu (jaskra, daltonizm) powinny unikać nadmiernego ogrzewania ciała. 

Wskazówki:

Wybierając się do sauny, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wtedy przebywanie w tym pomieszczeniu będzie efektywne,ale przede wszystkim bezpieczne dla nas samych i osób współtowarzyszacych.

  • Powinno się przebywać w saunie do 12 min jednorazowo
  • Optymalny czas przebywania w saunie, dozwolony dla dzieci, to jedno wejście dziennie, na 1,5 – 3 minut
  • Po opuszczeniu sauny zaleca się ciepło – zimny prysznic i 20-30 minut odpoczynku
  • Przed wejściem do sauny nie smarujemy ciała (i twarzy) kremami, to zmniejsza powierzchnię wydzielania potu
  • Nie jemy i nie spożywamy napojów takich jak kawa, alkohol i inne podczas korzystania z sauny

Sauna jest narodowym wynalazkiem fińskiego narodu. Od dawna ci Skandynawowie zachwalali jej zbawienne działanie dla zdrowia, urody i ducha. Dzisiaj wiemy na pewno, że Finowie nie mylili się, bo sauna rzeczywiście wywiera pozytywny efekt na nasze zmęczone codziennym życiem ciało.

Jacuzzi
Ilość osóbCena/Czas
1 osoba
/30 min/
10 zł 
* z jacuzzi jednocześnie może korzystać maksymalnie 5 osób
* wejścia co 30 minut
Sauna
Ilość osóbCena/Czas/Osób
1 osoba
/60 minut/
20 zł
2 – 4 osoby
/60 minut/
10 zł /1 osoba